FEMAD pODĚBRADY – STATUT
I. PREAMBULE
Celostátní postupová přehlídka činoherního a hudebního divadla. Navazuje na dnes již legendární poděbradský FEMAD (FEstival Mladého Amatérského Divadla), který byl v roce 1972 původně založen jako protipól oficiálních divadelních přehlídek, které z politických důvodů odmítaly určité tvůrce a inscenace bez ohledu na výslednou kvalitu jejich práce. Proto se vžil název Salón odmítnutých. V roce 2007 při 36. ročníku došlo ke změně koncepce FEMADu, který od té doby nabízí soutěžní platformu s odbornou reflexí pro inspirativní inscenace, které nebyly zařazeny do hlavních programů vrcholných divadelních přehlídek. Festival v nové podobě tak nabízí amatérským tvůrcům druhou šanci. Celostátní FEMAD v Poděbradech má dvě zemská kola: Moravský FEMAD, Divadelní festival Ludmily Cápkové, konaný od roku 2008 v Kroměříži, a Český FEMAD, festival Bez zbytečnejch řečí, konaný od roku 2023 v Plzni. Každá z národních přehlídek má právo nominovat vítěznou inscenaci na celostátní FEMAD Poděbrady. Vítěz FEMAD Poděbrady je doporučen programové pro zařazení do programu následujícího Jiráskova Hronova.
II. DATUM A MÍSTO KONÁNÍ
Každoroční finálový festival je pořádán zpravidla druhý prodloužený víkend v září v Poděbradech. Zemská kola jsou pořádána zpravidla v květnu/červnu v Kroměříži a v Plzni.
III. ÚČAST
- V programu celostátního finále i zemských kol se každý rok představí zpravidla 8 soutěžních divadelních představení. Na FEMAD se nelze přihlásit. Pořadatel sám osloví všechny soubory, které nepostoupily z národní přehlídky na Jiráskův Hronov a následně z aktuální nabídky programová rada vytvoří dramaturgický koncept festivalu, který se dále konkretizuje podle časových a personálních možností obou stran, až je do programu finálně zařazeno 6 titulů.
- Zbývající dvě místa v programu jsou vyhrazena vítězům Českého a Moravského FEMADu. Ředitel FEMADU má ve výjimečných a odůvodněných případech právo udělit do soutěže jednu tzv. „divokou kartu“ pro představení, které sice nesplňuje výběrová kritéria, ale svou inspirativností může zásadním způsobem přispět ke kvalitě programu.
- Stejným způsobem je tvořen program zemských kol s tím rozdílem, že program je přednostně složen z inscenací, které byly z krajských přehlídek doporučeny na národní přehlídku, ale nakonec nebyly zařazeny do programu.
IV. PODMÍNKY ÚČASTI
- Vybraná inscenace musí skončit „pod čarou“ výběru na Jiráskův Hronov, případně byla doporučena na národní přehlídku z krajských postupových kol, ale nakonec nebyla zařazena do programu. V případě zemských kol se jedná přednostně o doporučené a nevybrané soubory na národní přehlídku.
- Každý soubor musí na celou dobu festivalu vyslat svého pověřeného delegáta, kterému pořadatel na své náklady zajistí ubytování, stavování a volné vstupy na veškerý program. Delegát se účastní hodnocení jednotlivých představení a v závěru hlasuje o festivalových statuárních cenách. Absence delegáta je důvodem k nezařazení divadelního představení do programu festivalu.
- Soubor, který hraje dopolední nebo večerní představení a je ze vzdálenosti 120 km a více, má nárok na bezplatné ubytování se snídaní. Ostatní soubory mají nárok na oběd nebo večeři
v gesci pořadatele. Pořadatel hradí účastníkovi příspěvek na náklady na dopravu ze sídla souboru do místa konání festivalu na základě kilometráže uvedené v plánovači tras na www.mapy.cz
- Soubor se zavazuje, že přebírá zodpovědnost za vyřešení autorských práv na festivalu jím uváděné inscenace.
V. PRŮBĚH A HODNOCENÍ FESTIVALU
- Festival je soutěžní přehlídkou s tím, že v rámci závěrečního vyhodnocení delegáti jednotlivých souborů hlasují o statutárních cenách festivalu. Konkrétně jde o Cenu za nejlepší inscenaci, Cenu za nejlepší ženský herecký výkon, Cenu za nejlepší mužský herecký výkon a alternativní Mimořádnou cenu podle aktuální situace – Za výjimečný dramaturgický počin, Za invenční režii, Za inspirativní výtvarné pojetí scény, nebo Za vynikající hudební složku apd. Speciální statutární cenou je Cena Pavla Boška, která může být udělena na základě rozhodnutí programové rady festivalu za celoživotní přínos amatérskému divadlu s přihlédnutím k formování přehlídky FEMAD. Dále jsou udělovány ještě dvě nestatutární ceny. Konkrétně jde o Cenu divácké poroty a o Cenu divadelních klubů.
- Součástí festivalu jsou vždy nejméně tři otevřené semináře/kluby vedené divadelními odborníky, do kterých se mohou přihlásit seminaristé z celé republiky bez omezení věku do souhrnného počtu cca 60 osob na základě vyplnění přihláškového formuláře, který lze stáhnout na oficiálním webu: festivalfemad.cz.
- Pravidelnou specialitou FEMADu jsou tzv. besedy v kruhu, které se konají po každém představení a jsou moderovanou platformou pro všechny zájemce, kteří zde mohou na základě nabídnuté materie diskutovat o zhlédnutém představení.
- Doprovodnou součástí festivalu je každý sudý ročník pravidelné Bienále ochotnického plakátu, jako celostátní výtvarná soutěž tvorby ochotnických plakátů.
Karolína Lišková v. r.
předsedkyně DS Jiří
Ladislav Langr v. r.
ředitel festivalu